Požáry stohů slámy na Novojičínsku

Dva požáry stohů slámy zaměstnaly hasiče na Novojičínsku. V pátek 5. března vyjížděli hasiči do Kateřinic v neděli 7. března do Rybího.

Páteční požár v Kateřinicích byl na operační středisko nahlášen krátce po půl desáté hodině večer. Jednalo se o požár uskladněné slámy o rozměrech 20 x 30 metrů pod plechovým přístřeškem. Na hašení požáru a na ochlazování okolních budov a techniky bylo nasazeno celkem sedm proudů. Uchráněná technika byla postupně odtažena z ohroženého prostoru na bezpečné místo. Hasební voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově. Sláma byla zpod plechového přístřešku vyvážena pomocí nakladače majitele stohu a dále dohašována na volném prostranství. Požár byl zlikvidován druhý den v sobotu o čtvrt na pět odpoledne. Na místě požáru zasahovaly jednotky HZS z Nového Jičína a jednotky SDH z Příboru, Kopřivnice, Brušperku, Trnávky, Petřvaldu, Kateřinic a dále jednotka hasičů z letiště Mošnov. Škoda na majetku byla odhadnuta na 700 tisíc korun. Příčina požáru je v šetření.

foto: vyšetřovatel požáru

Ke druhému požáru stohu vyjížděly jednotky hasičů v neděli 7. března ve 13:40 hodin do obce Rybí. Jednalo se stejně jako při pátečním požáru o požár stohu se slámou pod plechovým přístřeškem. V blízkosti požáru se vyskytovaly další budovy, proto byly do příjezdu dalších jednotek soustředěny všechny síly a prostředky na ochranu ohrožených budov. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově z hydrantové sítě a dále z vodní nádrže ze Štramberku, kterou vlastní společnost Kotouč Štramberk. Hořící sláma se opět vyvážela pomocí nakladače a dohašovala na volném prostranství. Na likvidaci požáru se podílela jednotka HZS z Nového Jičína a dobrovolní hasiči z Kopřivnice, Štramberku, Příboru, Starého Jičína, Hodslavic a místní jednotka z Rybího. Škoda byla odhadnuta na 1 milion korun. Příčinu vzniku požáru šetří na místě vyšetřovatelé HZS MSK a Policie ČR, předběžně se požár jeví jako úmyslně založený či založený dětmi do 15 let.

foto: vyšetřovatel požáru, směna B